Co niszczy nasze zęby?

To wydaje się bardzo proste, zwłaszcza dla osób, które mają podstawową świadomość higieniczną. Jednak nawet takie osoby nie wiedzą wszystkiego. Co więc szkodzi zdrowiu naszych zębów? Czego powinniśmy unikać? Lubelscy stomatolodzy ostrzegają przed kilkoma pozornie niegroźnymi przypadłościami. Przede wszystkim popsute zęby – jeżeli mamy "czarne dziury" w zębach to w miarę możliwości powinniśmy je jak najszybciej wyleczyć u jednego z polecanych lubelskich dentystów. Od czego psują się zęby? Przede wszystkim od rzadkiej i nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz nadmiaru słodyczy oraz zbyt małej ilości wapnia i innych składników mineralnych. Psucie się zębów jest typowe dla dzieci, ponieważ najczęściej bagatelizują one zalecenia i nie dbają o nie na co dzień. Tutaj ważna jest rola rodziców, by dopilnować, aby ich pociechy myły zęby odpowiednią pastą 3 razy dziennie i nie nadużywały słodyczy. Nieleczone zęby mogą prowadzić do chorób całego organizmu. W zębach, które są chore znajduje się wiele groźnych bakterii, które mogą przenikać do układu pokarmowego, ucha środkowego, a nawet mózgu. Istnieje teoria, że nieleczone zęby i dostające się przez nie do mózgu substancje mogą w przyszłości powodować choroby Alzheimera. Może mieć to również bezpośredni wpływ na inne bardziej estetyczne aspekty takie jak wygląd, czy nieprzyjemny zapach z ust. Tyle jeżeli chodzi o samo psucie się zębów.

Innym czynnikiem niszczącym szkliwo jest nieodpowiednia dieta i nadużywanie barwiących produktów takich jak np. kawa lub papierosy. Nadużywanie tego typu rzeczy prowadzi do trwałego zabarwienia się szkliwa zębów, które trudno jest usnąć. Innym niebezpieczeństwem jest ściskanie zębów i ich zgrzytanie np. podczas snu. Wtedy po prostu zęby się ścierają, a nawet mogą się delikatnie odkruszać. Niebezpieczna jest również nadmierna chęć wybielania zębów. Pamiętajmy, że każda forma mniej czy bardziej wpływa na ich zdrowie. Najbardziej destrukcyjne są pasty mające w składzie substancje powodujące ścieranie. Z każdym ruchem szczoteczki dobroczynnej warstwy szkliwa nam ubywa, przez co zęby stają się cieńsze i podatne na odłamania lub kruszenie się. Zęby mogą niszczyć się również nawet poprzez źle dobrany aparat ortodontyczny, dlatego ważne jest aby regularnie wykonywać wizyty kontrolne i wybrać dobrego i profesjonalnego ortodontę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>